Rysowaniem na komputerze zajmuje się hobbystycznie od paru lat, wcześniej używałem ołówka, tuszu, trochę pasteli. Obecnie moim głównym medium do tworzenia jest jednak komputer a sporadycznie zdarza mi się coś namalować analogowo. Obie te metody twórcze są jednocześnie bardzo różne i bardzo podobne i obie mają swoje wyraźne wady i zalety, które właśnie dzisiaj chce opisać.

Zalety rysowania na komputerze

+ Tworzenie innych wersji pracy bez ryzyka i  bez potrzeby rysowania od nowa. W każdym momencie pracy, możesz zapisać plik nad którym pracujesz jako inny i totalnie zmienić koncepcje swojej pracy. Zmieniając na przykład oświetlenie, temperaturę barw, usuwając pojedyncze obiekty albo dodając itd. Jeżeli poprawki nie pójdą jednak po twojej myśli zawsze i poprzednia wersja była jednak lepsza. Wtedy zawsze możesz wrócić do poprzedniego pliku nie tracąc przy tym żadnych zmian i czasu.
Rysując na kartce zdarzało mi się, że postanowiłem np: bardziej przyciemnić rysunek… po czym otrzymywałem czarną plamę. Niestety byłem wtedy zmuszony ponownie wszystko narysować, albo co częściej po prostu porzucić cały rysunek. Czasem z powodu już nie chęci a czasem z powodu po prostu braku czasu aby spędzić ponownie kilka godzin nad tym samym rysunkiem.

+ Zawsze możesz cofnąć ostatni krok (albo wiele kroków) bez żadnych konsekwencji. Ile razy tworząc na kartce chciałem narysować prostą linię, a wychodziła krzywa. Chciałem namalować ładny łuk a ołówek mi zjechał. Tworząc ołówkiem w teorii możesz po prostu to zmazać, ale niestety każde zmazanie zostawia ślad na kartce i to widoczny a z czasem nawet bardzo utrudniające rysowanie w tym samym miejscu

+ Ułatwienia/pomoce/oszczędzace czasu. W programach do rysowania istnieje ogromna ilość funkcji, które przyspieszają i ułatwiają proces tworzenia. Przykładowo można wymienić: zmiana wielkości zaznaczonego elementu, dopasowanie kolorów, stworzenie lustrzanego odbicia , automatyczne wyrysowanie linii perspektywy, rysowanie linii prostych z zaznaczonym odpowiednim przyciskiem itd.

Część z wymienionych opcji może być postrzegana jako zbytnie ułatwienie ale to już zależy od twojego podejścia do twórczości. Osobiście bardzo często kopiuje elementy, które już narysowałem zmieniając w nich detale i ich wielkości (np: rysując wiele roślin, drzew). Nie widzę w tym nic złego a oszczędność czasu jest ogromna. Tak samo przy wykorzystaniu pomocy z rysowaniem linii perspektywy, zamiast wyrysowaniem  i odmierzaniem ich ręcznie. Dla mnie tworzenie ich jest po prostu powtarzającą się koniecznością a nie wartością samą w sobie.

+ Wszystkie narzędzia w jednym miejscu. Każdy z programów do grafiki posiada tzw. pędzle (ang. brush), które odwzorowują realne narzędzia do rysowania. Nazwa 'pędzle’ może być lekko myląca gdyż brushem może też być ołówek, spraye czy właśnie różne rodzaje pędzli mokrych, suchych z różnymi końcówkami… ogółem wszystko czym można rysować, bez potrzeby kupowania i trzymania zestawów kredek, pędzli, ołówków, strugaczek, węgli, farb itd. Spora oszczędność miejsca w domu.

+ Twoje pracę nie zajmują ci miejsca w domu i nie musisz dbać o ich utrzymanie. Każda osoba, która rysowała dużo na kartkach, spotyka się w pewnym momencie z tym problemem. Gdzieś trzeba przechowywać te wszystkie prace. Kartki A4 to pół biedy ale większe formaty, czy prace wykonywane łatwo ścieralnymi technikami jak pastele, węgiel wymagają jeszcze więcej uwagi. Z kolei rysując na komputerze, to musisz jedynie zapisać swój plik z pracą i tyle. Co więcej przechowując go jednocześnie w dwóch niezależnych miejscach, albo w chmurze będziesz miał pewność, że nigdy go nie utracisz

Wady rysowania na komputerze

To kosztuje. Pierwszy i największy problem, czyli pieniądze. Żeby zacząć rysowanie na kartce, potrzebujesz kartki i ołówka, żeby zacząć rysowania na komputerze potrzebujesz… komputera, tabletu i jeszcze jakiegoś programu graficznego. I wszystko to kosztuje i często nie jest to mała kwota. Jednak można założyć, że większość jakiś komputera co do programów istnieje sporo darmowych i dobrych alternatyw (zobacz mój wpis jaki program do rysowania?). Jednak jeżeli chodzi o tablety graficzne to nie słyszałem o darmowych.

– Nauka oprogramowania. To jest duży problem na początku, gdy po prostu chcesz coś rysować a musisz przedrzeć się przez tą techniczną część – instalacja i konfiguracji tabletu, ustawień programu, dostosowania pędzla… wszystko to zajmuje czasu i jest często frustrujące. Dużo rzeczy wtedy też nie wiesz jak zrobić i robisz je albo w pokrętny albo w błędny sposób. Ołówek po prostu chwytasz i rysujesz i to jak coś stworzysz zależy jedynie od twojej ręki, z kolei na komputerze musisz jeszcze dobrać odpowiedni pędzel, dostosowac jego ustawienia, dostować ustawienia tabletu.

Problemy techniczne. Rysujesz sobie swój świetny rysunek już od paru godzin, a nagle twój komputer wywala ci błąd i się restartuje. Wracasz do swojego pliku, a on jest popsuty i nie może go nawet otworzyć i cała twoja praca idzie do kosza. Albo program, na którym właśnie pracujesz zacina się, rysuje z opóźnieniem, część funkcji nagle z niespodziewanego przestaje działać. Niestety są to bolączki pracowania na sprzęcie elektronicznym, sporadyczne ale zdarzają się

Nie masz ich w fizycznej formie. Wspomniałem w plusach, że twoje pracę nie zajmują ci miejsca w domu ale jest to też swego rodzaju minus. Nie możesz od tak po prostu skończyć jakiegoś rysunku i powiesić go w ramce na ścianie aby się nim po prostu pochwalić i nacieszyć. Może je oczywiscie wydrukować, ale jak to zrobisz na swojej drukarce to wygląda to słabo. Z kolei jak chcesz wydrukować je porządniej to już musisz za to zapłacić

I ostatni, dla mnie osobiście największy minus:

– Ludzie mniej doceniają twoje rysunki cyfrowe. Rysowanie na komputerze, często jest postrzegane jako jakieś przeróbki graficzne, coś łatwiejszego niż rysunek tradycyjny. Moja typowa rozmowa na temat rysowania:

– Będę chciał narysować < mój pomysł na rysunek>
– oo super ale ołówkami ?
– niee, tabletem na komputerze
– aaa… no fajnie. A nie chcesz może ołówkiem czy coś? Komputerowe są fajne ale bardziej mi się podobają te na kartkach.

Zauważyłem, że najczęściej jest to kwestia niewiedzy jak się właściwie rysuje na komputerze. Wiele razy spotykałem się z sytuacjami gdzie pokazywałem i tłumaczyłem moim znajomym jak ja właściwie tworzę moje prace, bo mieli całkiem inne wyobrażenie jak to wygląda. Sądzili, że to bardziej coś w stylu „przeróbek graficznych”, gdzie powrzucam jakieś filtry, coś tam przerobię i już gotowe.

Na komputerze rysuje się tak samo jak na kartce czy płótnie. Tablet i komputer to po prostu narzędzie, które wymaga trochę innej wiedzy i techniki. Tak samo jak innej techniki wymaga rysowania ołówkiem, a malowanie farbami albo tuszem lub węglem. Każde z nich ma swoje wady, zalety i żadne z nich nie powinno być uznawane za lepsze czy gorsze.