- Jak dobrze narysować włosy?
- Na co zwrócić uwagę podczas malowania?
- Jak nie powinniśmy rysować włosów?
- Jakich używać kolorów?
- Rysowanie włosów prostych, kręconych, brody i tak dalej…
Zacznijmy od tego jak NIE rysować włosów

Ten sposób rysowanie jest czasochłonny i nieefektywny. Taka metoda może wydawać się intuicyjna bo przecież każdy włos to pojedynczy obiekt. Więc jeżeli chce narysować cała fryzurę to muszę narysować każdy pojedynczy włos. Brzmi logicznie ale jest niepoprawne.
Jednak w przypadku rysowania powinniśmy bardziej myśleć o włosach jako o warstwach o różnych odcieniach. To tak jakbyśmy zamiast rysować cienkiem ołówkiem używalibyśmy szerokiego pędzla.
Jak rysować włosy?

I podstawowy kształt i kolor
Traktujemy fryzurę jako warstwy włosów a nie pojedyncze małe włoski. Dlatego klasycznie musimy zacząć od pierwszej bazowej warstwy która zaznaczy kształt i zdefiniuje bazowy kolor włosów.

W kolejnych etapach będziemy dodawać kolejne pasma włosów w innych odcieniach. Istotne jest to, że cały czas operujemy w tym samym kolorze tylko w różnych jego odcieniach. Czyli w tym przypadku będziemy ciągle używać koloru pomarańczowego.
Włosy powinny mieć jeden kolor ale wiele odcieni
Spójrz na poniższy gif i zwróć uwagę na długi pionowy pasek kolorów po prawej stronie.

Nie rusza się, bo cały czas jesteśmy w tej samej przestrzeni tego konkretnego pomarańczowego koloru. Co oznacza, że ciągle operujemy wyłącznie pomarańczowym kolorem, tylko czasem trochę jaśniejszym a czasem ciemniejszym.
Jeżeli rysujemy włosy w jednolitym kolorze, to nie powinniśmy zmieniać ich koloru tylko odcienie. Jasne, jest od tego z milion wyjątków: różno kolorowe włosy, mocne kolorowe oświetlenie i tak dalej.
Jak narysować włosy? – II Dodawanie cieni

W tym kroku grubszym pędzlem dodałem kilka ciemniejszych odcieni, tak aby zaznaczyć kierunek ułożenia włosów i pokazać rodzaj fryzury.
Jak narysować włosy? – III pierwsze rozjaśnienia

Musimy określić kierunek padania światła na postać, jeżeli pada z prawej strony to… malujemy jasne odcienie z prawej strony.
Po określeniu kierunku, wybieramy jaśniejsze odcienie, zmniejszamy pędzel i zaczynamy rysowanie paru pojedynczych pasmów jasnych włosów.
Jak narysować włosy? – IV kolejne rozjaśnienia…
W kolejnych etapach powtarzamy praktycznie te same czynności, używając jeszcze jaśniejszych odcieni i mniejszego pędzla aby pokazywać pojedyncze jasne włoski.

Możemy też dodać troche jeszcze ciemniejszych włosów niż bazowy kolor aby poprawić wrażenie głębi.

W kolejnych krokach możemy jeszcze coraz bardziej dopracowywać i dodawać detale, pojedyncze odblaski włosów na krawędziach i tak dalej. Ale to wszystko są już detale i szczegóły nad którymi możemy spędzać mnóstwo czasu a tutaj skupmy się na podstawach.
Szukasz materiałów i plików photoshopa z gotowymi pracami?
Zajrzyj na stronę z materiałami
Poniżej ostateczny efekt uzyskany w około 10 minut rysowania.

Jak narysować brodę?
Rysowanie brody oczywiście wykonujemy dokładnie tak samo jak rysowanie włosów. W powyższym przypadku rudowłosego broda jest długa i gęsta. Ale możemy tez chcieć narysować krótki i mniej zadbany zarost jak w przypadku mojego obrazu „Laura & Logan”:

Przyjrzymy się brodzie postaci na drugim planie. Broda jest trochę krótsza i znacznie bardziej postrzępiona, do tego ma sporo siwych włosów.

Podczas rysowania tej brody zastosowałem dokładnie te same kroki co w przykładzie rudowłosego. Tylko używałem jeszcze mniejszego pędzla na kolejnych krokach i i nie rysowałem prostych lini, tylko bardziej niedbałe pociągnięcia pędzlem.

Rysowanie ciemnych włosów?
Schemat postępowania jest dokładnie taki sam niezależnie od kolorów włosów. Ponownie jak w przypadku powyżej, zaczynamy od ciemnej warstwy bazowej. A w kolejnych krokach używam coraz jaśniejszego odcieniu i co coraz cieńszego pędzla aby pokazać blask (kierunek padania światła jest od góry).

A jak narysować kręcone włosy?
Tak samo jak każde inne: warstwa bazowa a potem coraz jaśniejsze odcienie tego samego koloru itd. Tylko w tym wypadku będziemy musieli malować falowane szlaczki a nie proste linie.

Podsumowanie
- Nie rysujemy pojedynczych włosów, tylko całe pasma.
- Zaczynamy od warstwy bazowej która ma pokazać kształt fryzury i kolor.
- Określamy kierunek padania światła aby wiedzieć gdzie będą znajdować się jaśniejsze odcienie.
- W kolejnych krokach dorysowujemy ciemniejsze/jaśniejsze odcienie tego samego koloru.
- Dorysowując kolejne warstwy jaśniejszych włosów i odblaski używamy raczej cieńszego pędzla. Piszę raczej bo mogą być od tego wyjątki.
- Fryzura definiuje kształt linii które malujemy (proste, postrzępione i urwane, okrągłe szlaczki)