[UPDATE kwiecień 2020] Wpis został zaaktulizowuny o aktualne ceny, linki + informacje o rysowaniu na iPadzie

 • Jaki wybrać odpowiedni program do rysowania?
 • W czym rysować na komputerze?
 • Czy jedyny słuszny wybór to photoshop?
 • A może istnieją jakieś darmowe alternatywy?

Nie znajdziesz tutaj porównania wszystkich programów do rysowania.

Głównie dlatego żeby mi życia na to nie starczyło by je porównać i to nie ma nawet sensu. Zresztą, na potrzeby tego wpisu próbowałem porównać kilkanaście najbardziej popularnych ale same testy nie przyniosły wymiernych rezultatów ale i tak opisze moje doświadczenia zarówno z płatnymi jak i darmowymi opcjami.

Skoro nie uświadczę tutaj porównania wszystkich programo do grafiki to czego dowiem się z tego wpisu?

Dowiesz się czym się kierować przy wyborze programu do rysowania

Bo widzisz, zaczynając banału – narzędzie jakie wybierzesz jest kwestą drugorzędną, dobry software może cię co najwyżej wspomóc.

Jakbyś się bardzo uparł to z powodzeniem możesz coś świetnego namalować nawet w paincie, tylko że się przy tym umęczysz.

Dlatego moją podstawową porade przy wyborze programu do narysowania:

Nie przywiązuj się zbytnio do wybranego programu

Spróbuj jednego narzędzia (najlepiej darmoweg) i spędzić z nimi trochę czasu. Zrób parę rysunków, może pooglądaj tutorialne na youtube.

Po przetestowaniu już kilkunastu różnych programów mogę cię zapewnić że ich funkcjonalności są niemal identyczne. Każdy z nich ma warstwy, pędzle, edycję pędzli, podstawowe kształy, skalowanie, gradient itd. Do zwykłego malowania obrazów jest to więcej niż potrzeba.

Jeżeli nauczysz się jednego to kolejny będzie już łatwy

koro wszystkie programy mają bardzo podobne funkcjonalności, to w teorii jak nauczysz się jednego to będziesz umiał używać potem każdego innego podobnego.

Nawet jeżeli coś działa inaczej, jest gdzie indziej to przy pomocy google jesteśmy w stanie szybko znaleźć odpowiedzi na pytanie.

Ale łatwiej nauczyć się nowego narzędzia niż przerzucić się z jednego do innego podobnego.

To jak z remontem kuchni, niby ta samo pomieszczenie, narzędzia te same ale jak sobie przełożyłeś sztućce z jednej szuflady to potem będziesz otwierał złą szufladę przez kilkanaście dni. Aż się nauczysz.

Tak samo jak z oprogramowaniem, w jednym programie skrót oznacza jedno a w drugim co innego. W jednym pędzle są po prawej a w drugim po lewej. Niby to nie jest nic takiego co nie pozwoli ci pracować ale jak za każdym razem jak chcesz zmienić rozmiar pędzla to zmieniasz jego przeźroczystość to aż się odechciewa rysować.

Dlatego mimo, że program nie narysuje nic za Ciebie to lepiej przemyśleć swój wybór.

To czym się w końcu kierować przy wyborze?

Społeczność

 • Czy program, który chce używać jest popularny?
 • Czy ma dużo użytkowników?
 • Czy jest dużo toturiali na jego temat?
 • Czy znani mi rysownicy z niego korzystają?
 • Czy program ma aktywne grupy/fora?

Podczas przygody z programem będziemy mieli masę problemów z wszystkim i wtedy duża społeczność pomoże nam odnaleźć odpowiedzi.

Bez tego będziemy zmuszeni dochodzić do odpowiedzi metodą prób i błędów albo będziemy cały czas nie zdawali sobie sprawy z dostępnych możliwości.

Rozwój

 • Kiedy była ostatnia aktualizacja?
 • Jak często wychodzą nowe aktualizacje?
 • Czy twórca planują rozwijać możliwości oprogramowania?

Wiadomo, nierozwijane oprogramowanie może przestać działać na przykład po aktualizacji systemu operacyjnego. Głupio byłoby sie nauczyć programu który przestanie ci działać po zmiane windowsa.

Dopasowanie pod system

 • Czy program w ogóle działa na moim systemie operacyjnym?
 • Czy został pierwotnie wydany na używany przeze mnie system operacyjny?

Podczas testowania programów wpisu, część z nich była miała sporo problemów takich jak: zacięcia pędzla, wyłączanie się opcji, przełączanie się funkcji, wywalanie pliku.

Jeżeli program został pierwotnie wydany na MacOS to istnieje szansa że jego wersja na Windowsa może mieć jakieś problemy(ale wcale nie musi).
Przed kupieniem programu lepiej przeczytać opinie użytkowników poszczególnych systemów.

Jakie są programy do rysowania na komputerze?

Adobe Photoshop (12,29 €/miesięcznie)

Od niego zacząłem moje rysowanie na komputerze, uważam że jest to świetne narzędzie Jednak nie jest ono stricte skierowane do osób rysujących a raczej do fotografów (nazwa zobowiązuje) i grafików.

Photoshop ma ogromne możliwości ale jednocześnie nie jest to najprostszy program. Na początku (i nie tylko) może być przytłaczający. Zwłaszcza jeżeli zamierzasz w nim tylko rysować to wtedy połowe opcji będzie ci kompletnie niepotrzebna.

Plusem jest stabilność programu, ogromna społeczność, częste aktualizacje i bardzo, bardzo nikła szansa, że Adobe porzuci ten produkt. Minusem jest naprawdę spora cena. Jednak od jakiegoś czasu photoshop w planie dla fotografów dorzuca również photoshop na tablety. Więc masz dwa wersje w cenie jednej.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć co nieco o rysowaniu w photoshopie to zajrzyj na inne moje wpisy:

Warstwy w photoshopie cz. I – podstawy
Warstwy w photoshopie cz. II – Jak używać?
4 skróty w photoshopie, które musisz znać (jeżeli rysujesz)

Procreate (jednorazowe 47,99zł)

Małe oszustwo z mojej strony, nie jest to program do rysowania na komputerze ale na iPadzie. Ale jest tak świetny i tani, że musze o nim wspomnieć.

Jeżeli rozważasz malowanie na Ipadzie a nie tablecie graficznym to koniecznie zainteresuj się tym programem. Nagrałem o nim i o rysowaniu na iPadzie specjalne wideo, więc nie będę się powtórnie produkował, tylko zapraszam do filmu poniżej:

Adobe Illustrator (24,59 €/miesięcznie)

Kolejny program Adobe ale przeznaczony do tworzenia grafik wektorowych. Nazwa Illustrator może być lekko myląca i może bardziej kojarzyć się z rysowaniem na komputerze niż Adobe PHOTOshop.

Dlaczego w takim razie myląca? Bo każda pojedyncza linia, którą tutaj namalujesz będzie edytowalnym obiektem, którą możesz przeciągnąć, zmienić jej kolor, kształt nadać jej gradient. Co można porównać do posiadania każdej pojedynczej linii czy kropki w photoshopie jako osobnej warstwy.

To nie oznacza, że nie jesteś w stanie tutaj rysować, po prostu będzie to w innym stylu. Fajnie sprawdzają się tutaj prace komiksowe, kreskówkowe albo bardziej minimalistycznie.

Przykłady prac wykonanych w Illustratorze

Affinity Photo (jednorazowo 239,99 zł)

Bezpośrednia konkurencja do photoshopa i do tego znacznie tańsza. Początkowo wydany tylko na systemy MacOS, obecnie od wielu już miesięcy dostępny równiez na windowsa oraz iPady.

Świetny, stale rozwijany program i poważna konkurencja dla photoshopa (przede wszystkim z powodu ceny) na który bardzo chciałem się przerzucić ale niestety nie sprawdził on mi się w przypadku malowania.

Część funkcjonalności w Affinity działa na zupełnie innej logice niz te w photoshopie. W teorii możesz tu zrobić wszystko to samo a w praktyce jak czegoś próbowałem robiąc to tak samo jak w photoshopie to doprowadzało mnie to do szału.

Można znaleźć pełno tutoriali i świetnych obrazów wykonanych w Affinity photo, i na pewno się da nim w nim malować ale ja niestety nie potrafię już się przestawić.

Paintstormstudio (jednorazowo $15)

Testowałem go dawno temu ale, pamietam że miał świetny i bardzo wygodny interfejs gotowy już pod malowanie. Dodatkowo ma całkiem sporo społeczność, niską cenę i sporo artystów z YT używa go do malowania.

Drugą rzeczą, która zapamiętałem to fakt miałem z nimi pełno problemów technicznych na Macu. Kilkukrotnie program samoistnie zawieszał się i zamykał. O dziwo nie spotkałem sie z takimi opiniami w internecie, wiec może to był tylko mój problem?

Krita (za darmo)

Według głosu internet, najlepszy darmowy program do rysowania, polecany w ogromnej ilości miejsc. Moje wrażenie z korzystania z niego są niemal identyczne jak w przypadku Paintormstudio: intuicyjny i fajny interfejs, prosty w obsłudze po prostu nastawiony na rysowanie.

Niestety tutaj również, program bardzo kiepsko współpracował z moim MacOSem. Duża liczba zacięć, zawieszeń programu. i znów tak samo jak w przypadku programu powyżej, też nie spotkałem się z takimi opiniami w sieci.

Pozostałe programy do rysowanie które testowałem za krótko aby je ocenić:

Płatne:

 • Painter2020
 • Artweaver
 • Black Ink
 • ArtRage

Darmowe:

 • Autodesk Sketchbook
 • Gimp
 • Medibang Paint
 • Fire Alpaca
 • Speedy Painter