• Czym jest tablet graficzny ?
 • Od czego właściwie zacząć rysowanie na komputerze?
 • Jaki sprzęt i monitor potrzebuje?
 • Jaki tablet graficzny wybrać?
 • Jak wybrać rozmiar tabletu graficznego?
 • Ile kosztuje taki tablet?

Co potrzebujesz żeby zacząć rysować na komputerze?

Komputer/Laptop

Nie ma tutaj wygórowanych wymagań sprzętowych. Chyba, że chcesz tworzyć obrazy o wielkości kilku tysięcy pikseli to wtedy będziesz potrzebować mocniejszego sprzętu, zwłaszcza zwróć uwagę na ilość pamięci RAM. Rozsądne minimum to 8GB.

Monitor

Duży ekran nie jest wymagany do tworzenia obrazów na komputerze, ale zdecydowanie zwiększy komfort twojej pracy. Jeżeli masz mały ekran np: w swoim laptopie to na pewno fajnym rozwiązaniem będzie podłączenie do niego zewnętrznego monitora.

Praca na dwóch ekranach jest znacznie przyjemniejsza. (Referencja na jednym ekranie, twój obszar roboczy na drugim)

Tablet graficzny

Ostatnią rzeczą, której będziesz potrzebować to będzie tablet graficzny, czym jest, jak działa będzie wymagało już większego tłumaczenia. Zacznijmy od totalnych podstaw

Tablet graficzny – co to jest?

Tablet graficzny składa się z powierzchni roboczej czyli twojej “kartki” po której rysujesz oraz piórka/stylusa czyli “ołówka”, którym rysujesz. Podłączasz go do swojego komputera przy pomocy USB przewodowo lub bezprzewodowo. Inna nazwa takiego tabletu to tablet piórkowy.

Tablet graficzny piórkowy

Tablet graficzny z perspektywy komputera działa tak samo jak mysz do komputera lub touchpad. Ruszając po powierzchni tabletu ruszasz kursorem po ekranie, dotykając piórkiem powierzchni robisz kliknięcie lewym przyciskiem myszy itd.

Istnieją osoby, które wykorzystują tylko tablet do obsługi komputera. Sam tablet graficzny zapewnia znacznie większa precyzję niż zwykła mysz komputerowa, która jest potrzebna przy rysowaniu lub edycji zdjęć.

Na tablecie graficznym są również przyciski, pod które możesz przypisać różne skróty klawiszowe. Niektóre posiadają też pierścień dotykowy, który działa trochę jak scroll w myszy. Zdecydowanie polecam tablety z pierścieniem, pozwalają na płynne i szybkie zmienianie rozmiaru pędzla, jego przezroczystości itp.

Piórko tabletu również może mieć dodatkowe przyciski a jego końcówka w niektórych modelach służy jako gumka.

Tablet z przyciskami funkcyjnymi i pierścieniem

Rysowanie na kartce vs rysowanie na tablecie?

Pierwszą podstawowym problemem i różnicą pomiędzy używaniem tabletu graficznego a zwykłej kartki papieru jest fakt, że linie stawiasz w miejscu, na które w ogóle nie spoglądasz. Malujesz po powierzchni a efekt oglądasz na twoim ekranie.

Początkowo jest to dziwne, nienaturalne i przyzwyczajenie się do tego może ci zająć od jednego do kilku projektów. Nie zrażaj się, początki przesiadki z kartki papieru na tablet mogą być ciężkie i upierdliwe.

Tablety LCD?

Istnieją też inne rodzaje tabletów, tzw. tablety graficzne LCD na których bezpośrednio rysujesz oraz obserwujesz efekty swojej pracy. Są to już bardziej zaawansowane i odpowiednio droższe urządzenia z którymi osobiście miałem tylko chwilową styczność. 

Co warto odnotować taki tablet może wymagać mocniejszego komputera. Gdyż jest traktowany przez komputer jako dodatkowy monitor o dużej rozdzielczości ekranu.

Tablet graficzny LCD

Tablet graficzny – gdzie kupić i jaki?

Temat jest bardzo szeroki a modeli i typów jest dziesiątki, ich ceny zaczynają się od 200 zł do nawet 14 000 zł.

Podstawowa sprawa: nie przepłacaj. Jeżeli czytasz ten wpis, to pewnie nigdy nie rysowałeś cyfrowo więc nie ma żadnej pewności, że ta forma będzie dla ciebie.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie tabletu?

Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na producenta.Najbardziej polecaną firmą z największym uznaniem jest Wacom, który ma w swojej ofercie tradycyjne tablety piórkowe jak również tablety LCD. Jak wspominałem, tablety LCD są jakościowo lepsze a na pewno wygodniejsze do pracy, jednak ich cena znacznie wyższa.

„W internecie” panuje opinia, że nawet nie warto szukać czy inwestować w tablet jakiejkolwiek innej firmy. Osobiście mogę się pod tym podpisać.

Osobiście już od ponad 7 lat używam jednego i tego samego tabletu wacom.

Konkretniej modelu z serii Intuos PRO (sekcja tablety piórkowe). Tabletu używałem zarówno do komputerów z Windowsem jak i MacOSem. Całośc działa nadal tak samo jak w dniu gdy go kupiłem. Część powierzchni roboczej juz sie troche przetarła ale nie wpływa to na rysowanie.

Jedyny problem jaki z nim napotkałem był to kabel, który około pol roku temu przestał mi ładować tablet. Wymiana kablu to jednak żaden problem bo ma końcówki w postaci standardowego USB i micro-USB.

Jednak spotykałem się również z pozytywnymi recenzjami innej firmy produkującej tablety Huion. Niestety nigdy nie miałem styczności z tabletami tej firmy, więc nie będę zachęcać ani zniechęcać.

Jak rozmiar tabletu?

 • Small:
  Wymiar tabletu: 320 x 208 x 12 mm
  Wymiar powierzchni roboczej: 157 x 98 mm
 • Medium:
  Wymiary tabletu: 338 x 219 x 8 mm
  Wymiar powierzchni roboczej: 224 x 148 mm
 • Large:
  Wymiar tabletu: 430 x 287 x 8 mm
  Wymiar powierzchni roboczej: 311 x 216 mm

Przy każdym wymiarze podawany jest wymiar tabletu i powierzchni roboczej. Oczywiście najbardziej istotny jest ten drugi wymiar ale musimy też mieć miejsce żeby położyć gdzieś ten tablet.

Za punkt odniesienia weźmiemy zwykła kartkę A4 oraz mój tablet, który jest trochę starszym modelem z lekko innymi wymiarami. Mój starszy model tabletu znajduję się wielkościowo pomiędzy obecnym modelem Medium i Large.

Intuos M vs kartka A4
Powierzchnia robocza Intuosa M vs kartka A4

Osobiście jest bardzo zadowolony z tego rozmiaru tabletu i nie zamieniłbym go ani na mniejszy ani na większy. Nie zajmuje wiele miejsca na biurku i ma dość naturalny wymiar zbliżony do kartki A4.

Z kolei tablet Intuos PRO L będzie moim zdaniem zbędnym przepłacaniem gdy dopiero co zaczynasz swoją przygodę z rysowaniem. Jest on już bardzo duży, zajmuje sporo miejsca na biurku ( i kosztuje więcej). W to miejsce wolałbym już zainwestować w tablety graficzne LCD.

Co do mniejszych tabletów, osobiście wydają mi się zbyt małe do rysowania. Zwłaszcza, że podczas wybierania tabletu musimy zwrócić też uwagę na drugi czynnik czyli…

Rozmiar tabletu a rozmiar monitora?

Powierzchnia robocza tabletu – czyli obszar w ramach którego możesz poruszać się i klikać na tablecie odzwierciedla ekran twojego komputera.

Jeżeli powierzchnia robocza jest bardzo mała a twój monitor jest ogromny, to będziesz miał duże problemy z precyzją. Lekkie przesunięcie piórka spowoduje duży przeskok kursora na ekranie. Trafienie w to samo miejsce na rysunku będzie wymagało od ciebie ciągłego przybliżania i oddalania ekranu.

Osobiście pracuje na ogromnym ekranie 27″ więc do takiego ekranu zdecydowanie nie polecam najmniejszego tabletu S.

Jaki Tablet graficzny? A jaka cena?

Przejdziemy do najbardziej drażliwego tematu czyli ceny. Jak prezentuje się oferta cenowa dla tabletów graficznych z serii Wacom Inutos?

 • Wacom Intuos S w cenie około 330 zł
 • Wacom Intuos M (bluetooth) w cenie około 850 zł
 • Wacom Intuos PRO S ~900 zł
 • Wacom Intuos PRO M ~1600 zł
 • Wacom Intuos PRO L ~2200 zł

Tutaj zaczynają się pierwsze problemy budżetowe, gdyż najtańsza i najmniejsza wersja kosztuje ponad 300 zł. Co może być zaporową ceną, dla osób które po prostu chcą spróbować.

Dodatkowo najmniejszy i najtańszy tablet, źle współpracuje z ogromnymi monitorami. A samo rysowanie na tak małej powierzchni nie jest aż tak wygodne.

Czy warto zapłacić więcej?

Wcześniej pisałem już żeby nie warto przepłacać, jednak jeżeli faktycznie masz możliwości finansowe i masz dużą pewność, że chcesz rysować na komputerze to myślę, że warto.

Jak wspominałem, mojego tabletu Intuos PRO M używam bezawaryjnie już od 7 lat. Więc jest to inwestycja na lata, jeżeli do tego jeszcze chcesz zarabiać na rysowaniu i tworzeniu grafik to tym bardziej.

Tańsze rozwiązania?

 • Znaleźć tańszy tablet graficzny innej firmy.Na przykład wspomnianej już firmy Huion w cenach zaczynających się od 189 zł. Mimo wszystko cieżko mi ręczyć za to rozwiązanie, gdyż miałem do czynienia tylko z produktami wacom.
  
 • Możemy też tablet wypożyczyć. Jesst to możliwość, która poznałem podczas zbierania materiałów do tego wpisu. Opłacamy tutaj zwrotną kaucję i ceny przesyłki i otrzymujemy tablet na tydzień. Więcej informacji możesz znaleźć na sklepie wacom
 • Poszukać używanego tabletu na serwisach aukcjynch. Jak mówiłem, mój tablet używam od parunastu lat i dotąd nie miałem z nim żadnych problemów, więc są to produkty które tak łatwo się nie psują.
  
 • Kupić iPada. Dobra, nie jest to najtańsze rozwiązanie ale iPady są świetnymi urządzeniami do malowania z tanim oprogramowaniem a ponadto są też po prostu tabletami. Jeżeli rozważasz zakupienie tabletu a dodatkowo myślisz o rysowaniu cyfrowym, to możesz za jednym wydatkiem załatwić obie sprawy.

Osobiście już od kilkanstu miesięcy używam Ipada do rysowania i zdecydowanie mogę polecić to rozwiązanie. Nagrałem nawet film na ten temat

Tablet graficzny a jego parametry?

Co do kwestii technicznych, to tablety graficzne opisywane są kilkoma parametrami które warto znać:

Rozdzielczość [lpi] – W dużym uproszczeniu wpływa na odwzorowanie szczegółów. Im większa rozdzielczość, tym lepiej. Rozsądną wartością będzie tutaj powinien mieć rozdzielczość co najmniej 2000 lpi.

Poziomy nacisku – Ilość poziomów rozpoznawania nacisku piórka, wartość często opisywana a w praktyce nie mająca wielkiego wpływu, chyba że tworzysz wielkie linie po pare tysięcy pikseli a potem sprawdzasz je na przybliżeniu.

Ilość dodatkowych konfigurowalnych przycisków – w teorii im więcej tym lepiej a w praktyce korzystam chyba z 3 czasem 4. Moim zdaniem lepiej, żeby tablet  miał pierścień dotykowy i mniej przycisków niż więcej przycisków bez pierścienia.

Co dalej?

I to by było na tyle, jeżeli chodzi o wybieranie tabletu graficznego. Jeżeli postanowiłeś zakupić tablet graficzny, to sprawdź moje posty na temat tego jak wybrać program do rysowania albo jak używać warstw i skrótów w photoshopie

—————————————————————————————————————–

Zapisz się jeżeli chcesz co jakiś czas otrzymywać zestawienie nowych wpisów oraz specjalne materiały takie jak tapety i pliki photoshopa z rysunkami do wykończenia.

—————————————————————————————————————–