Typowe problemy z rysowaniem portretów
Rysuje hobbistycznie już od wielu lat jednak od zawsze moja największą słabością było rysowanie portretów. Nie lubiłem ich rysować, zawsze wiązało się to z frustracją i powtarzającymi się problemami:
- „Płaskość” rysunku, brak trójwymiarowości
- Nie wiadomo od czego zacząć rysowanie
- Złe proporcje
- Brak podobieństwa
- W połowie rysowanie okazywało się, że twarz jest krzywa
Jeżeli napotkałeś przynajmniej część z tych problemów u siebie, to ten post na pewno ci pomoże. W przeciągu ostatnich miesięcy ogromnie poprawiłem jakość swoich portetów i to nie jest tak trudne jak wcześnie myślałem.
Spójrz na progres który osiągnąłem dzięk zmianie metody nauki w przeciągu kilkunastu miesięcy. Pomiędzy tymi dwiema pracami narysowałem raptem 13 portretów. Bez żadnego płatnego kursu.

Jak NIE ćwiczyć rysowania potretów?
1. Przestań bezmyślnie rysować portet za potretem.
Jeżeli masz problemy z pierwszego akapitu to robisz rzeczy źle u podstaw. Lepiej Ci wyjdzie jeżeli poświęcisz kilka rysunków na rzecz uczenia się .
Gwarantuje, że pomimo tego że początkowo jest to niesatysfakcjonujące (bo zamiast coś rysować to oglądasz np: płaszczyzny nosa) to w efekcie znacznie przyśpieszy Twój proces rysowania. Dzięki czemu będziesz potem robił mniej błędów, mniej poprawiał a w efekcie szybciej i więcej tworzył.
2. Nie stosuj grida.
Sam go używałem i nawet o tym pisałem w innym poście. Dzisiaj twierdzę że, siatka do rysowania jest jedną z najgorszych praktyk jakie możesz stosować przy uczeniu się. Nie uczy Cię rysowania a kopiowania kratek i wypluwania ich na kartkę, praktycznie robi z ciebie drukarkę.
3. Przestań rysować z zdjęć, które są:
- Prześwietlone
- W słabej jakości
- Wygładzone
- Mają ogrom filtrów
Nie wiesz jeszcze jaka jest struktura twarzy a rysujesz z zdjęć na których jej nie widać. Więc i u Ciebie jej nie ma, w efekcie czego Twoje prace są płaskie i brakuje im przestrzenności.
Dodatkowa uwaga: Nie ma zakazu rysowania z takich zdjęć ale jeżeli uczysz struktury twarzy i kształtów a używasz ich jako referencji to wydłużasz albo blokujesz swój rozwój.
4. Przestań rysować portrety z wyobraźni.
To jest prawie powtórzenie poprzedniego punktu. Nie wiesz jaka jest struktura twarzy i jej elementów więc jej nie przenosisz na kartkę, bo jej nie masz w głowie więc Twoje rysunki są płaskie.
To jak ćwiczyć rysowanie portretów?
- Wybieraj odpowiednie referencje
- RYSUJ PO ZDJĘCIACH tworząc schemat twarzy
- Przerysowuj referencje z schematem
- Nauka, nauka… a potem praktyka
1. Wybieraj odpowiednie referencje
Dobre zdjęcie służące jako referencja do nauki powinno być:
- W miarę dobrej jakości
- Naturalnie oświetlona
- Głowa w całości widoczna
- Naturalne przybliżenie, bez efektu rybiego oka
- Brak filtrów, wygładzeń.
- Widoczne zarysy kości policzkowych, kąciki ust, płaszczyzny nosa, kształt i wypukłości oczodołu.

2. Rysuj po zdjęciach – NAJWAŻNIEJSZY PUNKT
Zanim zaczniesz jakikolwiek nowy portret, otwórz referencję i zacznij bezpośredniej na niej nanosić lini które będą uproszczoną strukturą twarzy.
Nie używaj grida. Efekt który pozninneś otrzymać powinen wyglądać jak na zdjęciu.

Wybierz jaskrawy, wyróżniający się kolor i najprostszy pędzel który nie będzie korygował twojego rysowania.
Staraj się każdy element twarzy rozbijać na proste figury geometryczne i używać prostych linii. Nie odrysowuj po prostu linii, to nie ma być kalkowanie. Zamiast zrobić z szczęki czy oka jedną podłużna linie, przyjrzyj jak można osobnymi liniami rozbić je.

Myśle przestrzennie, analizuj i zauważaj schematy:
- Podstawą każdej twarzy jest okrąg, podobny okrąg możesz używać opisać bok twarzy i płat czołowy
- Każdą brew możesz rozbić na dwa przylegające trójkąty
- Kształt każdego oka można opisac za figurpomocą około 7 prostych linii.
- Oczy znajdują się w obszare który możesz opisać okręgiem.
- Nos, oczy, brwi i usta znajdują się w obszarze którym możesz opisać trójkątem
Rysuj też elementy niewidoczne, na przykład ucho albo oko zasłonięte przez nos. Jak będzie wyglądać i gdzie będą się znajdować? Pamiętaj, że twarz jest bryłą, jej elementy są wypukłymi elementami mającymi swoje płaszczyzny.

Dlatego właśnie punkt pierwszy o dobrych zdjęciach jest tak ważny, jak będziesz miał kiepskie zdjęcie to NIC z tego nie zauważysz i nie wyrysujesz żadnego sensownego schematu.
3. Przerysowuj referencje z SCHEMATEM
Mając gotowy schemat wyrysowany na referencji, możesz spróbować narysować portret z jego pomocą, zanim jednak zaczniesz:
- Umieść referencję z schematem tuż obok twojego pola do rysowania. Tak abyś daleko sięgać wzrokiem
- Referencja i rysunek w tym samym rozmiarze (nie umieszczaj miniaturki obrazka w rogu). Pomoże Ci to lepiej uczyć się proporcji.
- Zmniejsz przeźroczystość referencji tak aby schemat był lepiej widoczny
Skomplikowana twarz i mina to raptem parę okręgów, prostych linii i trójkątów.

Popatrz na przykład powyżej, mając zacząć rysowanie z samego zdjęcia, nie wiadomo nawet od czego zacząć ale patrząc na schemat? Jeden okrąg, pare kresek kolejny okrąg potem prosta linia, na plastyce w podstawówce robiłeś bardziej skomplikowane rzeczy.

Naszym celem jest narysowanie portretu z pomocą schematu, staramy się rysować tak samo jak na referencji czyli proste kształty geometryczne i proste linie.

Skupiaj się na prostych kształtach, nie pracuj nad szczegółami tylko nad ogólna formą. Nie cieniuj, po prostu skup się na szkicu. I nie przejmuj się podobieństwem, po prostu narysuj coś co ma sens.

Szkic gotowy – co dalej?
W tym momencie możesz wykończyć rysunek, dodać wszystkie szczegóły cienie i tak dalej ale tym zajmę się innym razem. W tym poście skupiam się na tym jak ćwiczyć rysowanie portretów, więc:
4. Nauka, nauka… a potem praktyka rysowanie portretów.
Pomiędzy rysunkami skupiaj się na analizowaniu i uczeniu się, szczególnie polecam materiały Sinixa czy Proko. Popatrz na ich serie skupiające się na poszczególnych elementach twarzy.

Ich materiały są ogromnie szczegółowe i oferują przytłaczająca dawkę wiedzy. Ale nie przejmuj się, wystarczy że po obejrzeniu zapamiętasz jedną tylko rzecz przed nowym rysunkiem. Sam oglądam niektóre z ich filmów po kilkanaście razem za każdym razem ucząc się