UWAGA: INFORMACJE ZAWARTE W TYM WPISIE SĄ NIEAKTUALNE. CHCESZ SIE DOWIEDZIEĆ JAK RYSOWAĆ TWARZE? SPRAWDŹ MÓJ NOWSZY POST PONIŻEJ:

W teorii najłatwiej jest narysować coś co znamy i widzimy codziennie; do czego jesteśmy przyzwyczajeni. A najbardziej przyzwyczajeni jako ludzie jesteśmy do twarzy i sylwetek innych ludzi, pomimo to rysowanie portretów jest jednym z najtrudniejszych tematów. Zwłaszcza dla każdego początkującego artysty.

Twarze są trudne do narysowania.

Oglądamy dziesiątki różnych twarzy codziennie, czasem nawet setki a gdy przychodzi do narysowania naszego pierwszego super realistycznego portretu (a czasem i setnego) wychodzi nam coś w stylu kubizmu Picassa…

Rysowanie twarzy według stylu picassa
Jedna z prac Picassa

Trochę wyolbrzymiłem ale jestem pewien, że na pewno podczas rysowania twarzy spotkałeś się z problemami typu:

 • Za małe oczy
 • Za duże oczy
 • Krzywe oczy
 • Oczy na różnej wysokości
 • Za długi nos
 • Za wąska twarz
 • Za szeroka twarz

I można tak wymieniać … ale podsumowując w portrecie jest mnóstwo elementów, które można spieprzyć.

Co że sprawia rysowanie twarzy jest tak trudne?

Kojarzysz taki termin dolina niesamowitości? (ang.  Uncanny Valley). W skrócie polega to na tym, że oglądając coś co udaje człowieka (animacja postaci, hiperrealistyczny manekin) odczuwamy jakieś nieprzyjemne uczucie bo mimo realności widzimy, że to coś nie jest prawdziwym człowiekiem.

Przykład bardzo realistycznej twarzy, która wiemy że jest nieprawdziwa.
Przykład doliny niesamowitości

Efekt doliny niesamowitośći wynika właśnie z naszej świetności znajomości twarzy i mimiki. Najtrudniej odtworzyć zachowanie ludzkiej twarzy podczas ruchu (na przykład animacje, efekty specjalne). Całe szczęście w formie statycznej czyli rysunku jest to trochę łatwiejsze.

Lustro czy selfie? – czyli jak zacząć rysowanie twarzy

Próbujemy narysować swoją twarz czyli autoportret. Mamy tutaj dwie możliwości albo malujemy na żywo patrząc w lustro albo ze zdjęcia.

Według wszelkich poradników najlepiej rysować na żywo, osobiście mi to średnio wychodzi i jest dla mnie stresujące („nie mogę ruszyć głową , bo zmienia kąt nachylenia twarzy…”). Dlatego jako amator polecam Ci spróbować rysować na podstawie swojego zdjęcia wspierając się lustrem.

Siatka – czyli podstawa pomagająca rysować

pokazanie siatki pomagającej rysować twarzy
Siatka pomagająca rysować portret

Siatka polega na wyrysowanie kilku prostych i przecinających się linii na referencji z której rysujemy. Siatka dzieli rysunek na małe kawałki, które łatwiej narysować niż cała portret od razu. Linie zapewniają proste do zauważenia punkty odniesienia oraz ramy.

Jeżeli chcesz zobaczyć zastosowanie siatki w innym rysunku. Zajrzyj do mojego postu na temat malowaniu obrazu „Yellow”

Oświetlenie – jak i gdzie?

Określenie kierunku padania światła to podstawa, która będzie podkreślać rysy twarzy. Jak spojrzysz poniżej, światło pada z górnego lewego rogu.

szkic rysowania twarzy i określenie oświetlenia
Kierunek padania światła

Przeanalizujemy jak ten kierunek padania światła zdefiniuje światłocień rysunku. Czerwone plamy to miejsca w których skóra będzie jaśniejsza. Oświetlone będą wszystkie wypukłości twarzy znajdujące się po tej samej stronie co kierunek światła; nos, policzki i skroń.

obszary światła zaznaczone na rysunku
Oświetlone miejsca

A gdzie cienie na portecie?

Cienie będą po przeciwległej stronie kierunku oświetlenia, zwłaszcza w wszystkich miejscach wklęsłych i zakrytych. Nozdrza, szyja, uszy czy nos.

obszary światła i cieni zaznaczone na rysunku

Wykorzystaj możliwości photoshopa

Wskazówka: jeżeli rysujesz portret na podstawie zdjęcia, możesz podkręcić kontrasty i oświetlenie wchodząc w Obraz -> Dopasowania -> Poziomy (lub Krzywe). Pozwoli ci to lepiej zbadać miejsca, które powinny być zacienione a które oświetlone.

obrazek pokazujący jak wygląda zdjęcie z podkręconymi kontrastami.
Podkręcenie oświetlania za pomocą „poziomów”

Światłocienie, detale i włosy.

Kolejne etapy to kontynuowanie z cieniami, oraz rysowanie co raz dokładniejszych elementów twarzy. Podczas rysowanie portretu (albo w ogóle w każdym rysunku) staraj się dorysować detale równomiernie.

Przykładowo nie wykańczaj oczu do poziomu „pixel perfect” jeżeli nie masz pewności, że kształt twarzy czy ułożeniu oczu jest dobre. Nie ma nic gorszego niż sytuacja w której wyrysujesz idealne oczy z nieplanowanym zezem.

Jeżeli chcesz nauczyć sie rysować włosy to zajrzyj do mojego wpisu na te temat. Jak narysować włosy?

Portrety są nudne…

Powiedzmy sobie szczerze, że rysowanie zwykłej twarzy (a mojej to już w ogóle) z klasycznego zdjęcia jest niespecjalnie kreatywne ani pasjonujące. Dlatego warto spróbować nawet do zwykłego przerysowywania dodać coś od siebie.

… więc spróbujmy je (od)barwnić

W przypadku autoportretu postanowiłem trochę zmienić oświetlenie, tło oraz nasycenie kolorów. Taa aby całość zrobiła się wyblakło-szara. Zmiana zajęła mi może 3 minuty. A mój smętny i nudny wyraz twarzy stał się… melancholijny!

porównanie użycia różnych kolorów podczas rysowania twarzy
Efekt zmiany kolorów i kontrastów

W dalszych etapach kontynuowałem już obrany kierunek, dodając trochę więcej niedbałych plam, które miały imitować farby oraz płótno. Ostateczny efekt prezentuje się jak poniżej. (mogłeś go już zobaczyć czytając Kim jestem?)

rysowanie twarzy do autoporetu, finalny efekt
Finalna wersja autoportretu

Na koniec – porozmawiajmy o OGROMNEJ wadzie używania siatki

Jak opisałem powyżej, rysunek oparłem na siatce. Użycie siatki jest pomocne i wygodne, niestety ma ogromną wadą. Nie uczy Cię struktury twarzy i kształtu głowy. Po prostu bezmyślenie przerysowujesz kratkę po kratce nie zastanawiając się. W skrócie można powiedzieć, że siatka pomoże ci w rysowaniu twarzy ale utrudni ci naukę rysowania.

Jeżeli zobaczysz na jakiekolwiek poradniki rysowania portretów, zawsze zaczynają się od wyrysowania kółka i kilku poziomych linii. Jeżeli chcemy narysować najprostszy portret, w którym twarz widzimy na wprost (tzw. „en face”). To możemy to zrobić w kilku prostych krokach:

 • Koło (kształt czaszki)
rysowanie twarzy - rysowanie kształtu twarzy
Okrąg – podstawa rysowania portretu
 • Linia dzielącą koło na pół
 • Kształt szczęki/żuchwy
rysowanie twarzy - rysowanie kształtu twarzy
Kształt żuchwy
 • Pozioma linia wyznaczająca usta (połowa szczęki)
 • Pozioma linii wyznaczająca dolny kraniec nosa oraz uszu (na wysokości żuchwy)
rysowanie twarzy - rysowanie kształtu twarzy
Linie wyznaczające usta, nos i uszy
rysowanie twarzy - kolejne etapy szkicu
Kolejne etapy rysowania twarzy z pomocą kształtów
rysowanie twarzy - kolejne etapy szkicu
I jeszcze kolejne etapy rysowania twarzy z pomocą kształtów

Schemat pokazuje jak łatwo narysować najprostsze ujecie twarzy. Sprawa wygląda trudniej jeżeli chcesz narysować portret widziany od dołu z boku lub z profilu 3/4 i tak dalej. Na temat rysowania każdego rodzaju ujęcia można zrobić osobny post, jednak tutaj chciałem tylko zaznaczyć że wyrysowanie siatki nie rozwiązuje każdego problemu.

Siatką powinniśmy się wspierać ale nie opierać całego rysunku tylko na niej.

Całość tego schematu wynika z kształtu ludzkiej czaszki, rysowanie z pomocą siatki linii pomoże Ci lepiej odwzorować podobieństwo ale nie nauczy cię budowy twarzy. Bez tej wiedzy będzie miał wieczne problemy z rysowaniem twarzy z wyobraźni.