• Sterowniki tabletu – skąd ściągnąć i jak zainstalować?
 • Opis tabletu wacom intuos PRO M.
 • Jak i gdzie przypisać akcje do przycisków tabletu?
 • Ustawienia tabletu wacom.
 • Wskazówki i rady na początek konfigurowania tabletu.

Uwaga: W wpisie będę opisywał proces konfiguracji i instalacji tabletu Wacom Intuos PRO. Konfiguracja wszystkich tabletow z serii wacom wygląda niemal identycznie. Jednak jeżeli posiadasz tablet innej firmy to ten proces może wyglądać inaczej. Instalację przeprowadzałem na systemie Windows 10, ale podłączanie i skonfigurowanie wygląda identycznie na systemach macOSX.

W twoim zakupionym pudełku z tabletem powinny znajdować się nastepujące rzeczy

 • Powierzchnia robocza
 • Piórko/Stylus
 • Podstawka do piórka/stylus z wymiennymi wkładami
 • Kabel USB
 • Bezprzewodowe USB
 • Płytka CD z sterownikami

Pierwszy co musisz oczywiście zrobić, to po prostu podłączyć swój tablet przy pomocy kablu USB do twojego komputera. Wejście dla kabla powinno znajdować się po prawej stronie tabletu. Po samym podłączeniu włączasz tablet przyciskiem znajdującym się obok wejścia na kabel i… nic nie działa bo nie mamy sterowników.

Na zdjeciu znajdują się przycisk włączenia tabletu tabletu i miejsce do podpięcia kabla USB
Bok tabletu wacom intuos PRO

Sterowniki potrzebne do konfiguracji tabletu znajdują się na twojej płytce którą otrzymałeś lub na stronie oficjalnej stronie Wacoom. Proces instalacji jest raczej prosty, ale w przypadku problemów poniżej masz screeny obrazujące jak przez niego przejść.

Jak zainstalować sterowniki do tabletu wacom ?
 1. Wchodzimy na stronę Wacom. I ściągamy plik znajdujący się u samej góry listy, zaznaczony na zdjęciu czerwoną ramką (w przypadku gdy pracujemy na systemie Windows, gdy na macOSX ten znajdujący się poniżej)

  Zdjęcie przedstawia stronę wacom na której możemy ściągnąć sterowniki do tabletu
  Strona wacom z sterownikami
 2. Otwieramy ściągnięty plik (wyrażamy zgodę na otwarcie/zmiany)
 3. Następnie czekamy na rozpakowanie/wstępną instalacje plików

  Screen ekranu instalacji sterowników
  Instalacja część I
Screen z instalacji sterowników, część w której musimy zaakceptować licencję
Instalacja część II

4. W kolejnym kroku będziemy musieli zaakceptować umowę licencyjną

Zdjęcia przedstawia kolejny krok instalacji sterowników, w którym musimy tylko poczekać
Instalacja część III

5. Przeczekać kolejny pasek ładowania

Zdjęcie przedstawia ostatni ekran instalacji, w którym wyrażamy zgodę na uruchomienie komputera
Instalacja sterowników część IV

6. I w ostatnim kroku zostaniemy poproszeni o zrestartowanie komputera

I to już wszystko 🙂 Po zrestartowaniu twojego komputera, tablet już działa i możesz za jego pomocą już działać na swoim komputerze i używać go jak zamiennik myszy. To jest dobry moment, by trochę go poużywać i potestować przy zwykłym używaniu komputera np: przy przeglądaniu komputera, operacji na plikach lub po prostu zacząć coś rysować. Przyjrzymy się też domyślnym ustawieniom tabletu oraz jego przyciskom.

Podstawowe ustawienia tabletu wacom

Mój tablet posiada 8 konfigurowalnych przycisków oraz pierścień dotykowy. Przyjrzymy się ich domyślnym funkcjom.

Zdjęcie przedstawia tablet wacom intuos M z dokłądnym opisem każdego z jego przycisków funkcyjnych
Tablet wacom intuos PRO M i jego przyciski
 1. Włącz/Wyłącz dotyk – czyli po prostu uruchomienie opcji dotykowych, dzięki którym możemy wykonywać gesty na powierzchni roboczej tabletu. Osobiście, zawsze mam tę opcję wyłączoną ze względu na to, że gdy rysuje coś to moja dłoń leży na tablecie, co powoduje że często wykonywałem jakieś gesty przypadkiem.
 2. Ustawienia – otwiera okno w którym masz opisane wszystkie przyciski oraz możliwość przejścia do ekranu konfiguracji ich.
 3. Tryb precyzji – Cytat z instrukcji „Użyj suwaka, aby zmienić mapowanie wokół bieżącej pozycji końcówki pióra. Naciśnij przycisk ponownie, aby wrócić do normalnego mapowania.” W teorii zwiększa precyzję i czułość, w praktyce to nigdy nie widziałem różnicy włączając ten tryb
 4. COFNIJ – Najlepszy i najczęściej używany przycisk na tablecie, odpowiada za kombinację ctrl+z/command +z. Typowa sytuacja gdy używasz: chcesz narysować lekko zaokrąglona linię i robisz ją 15 razy wykonując naprzemienie dwie czynności rysuj linia -> cofnij -> rysuj linia -> cofnij… i to wszystko bez odrywania się od tabletu i bez konieczności siegania do klawiatury
 5. Shift – W większości programów graficznych odpowiada za rysowanie prostych linii. Bardzo przydatne np: przy rysowaniu perspektywy. Dodatkowo pozwala na zmienianie rozmiaru zaznaczonego elementu z zachowaniem jego proporcji

Trzech poniższych skrótów prawie nigdy nie używałem, ponieważ znajdują się w trochę nie dogodnych dla mnie miejscach a dodatkowo raczej nie korzystałem z samych klawiszy ctrl/command ani alt/option tylko używałem ich w kombinacji z innymi klawiszami.

 1. Ctrl/Command
 2. Alt/Option 
 3. Przesuń/przewiń
Pierścień dotykowy tabletu

Pomiędzy klawiszami mamy pierścień dotykowy, który ma przypisane 4 podstawowe funkcjonalności pomiędzy którymi przełączamy się klikając koło na środku. Podczas kliknięcia na ekranie monitora po lewej stronie pojawia się przeźroczyste okienko z wypisanymi opcjami oraz tą aktualnie zaznaczoną. Tak jak na screenie poniżej:

Zdjęcie przedstawia pierścień dotykowy tabletu wacom i jego wizualizację na pulpicie komputera
Pierścień dotykowy i jego wizualizacja na pulpicie komputera

Wgłębionym obszarem wokół dużego okrągłego przycisku do przełączania, regulujemy wszystkie wymienione w menu opcji czy poruszają palcem zgodnie z wskazówkami ruchu zegara zwiększamy przybliżenie, poruszają przeciwnie zmniejszamy i analogicznie dla obrotu pliku, zmiany wielkości pędzla czy zaznaczenia warstwy. Tak, wiem że brzmi to wszystko strasznie dziwnie i nie jasno ale jest naprawdę bardzo intuicyjne i naturalne w używaniu.
Z pierścienia korzystam praktycznie bez przerwy podczas rysowania, dynamiczne przybliżanie zmiana wielkości pędzla bez odrywania się od tabletu – to wszystko niesamowicie przyspiesza i uprzyjemnia pracę.

Przyciski piórka

Ostatnie przyciski znajdują się na piórku/stylusie. Które raczej nie wymagają specjalnego opisania. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy jest bardzo wygodne i często przydatne, natomiast akcja kasuj/wymaż na drugim końcu piórka mimo, że wydaje się bardzo intuicyjna (w końcu to jak zwykły ołówek z gumka na końcu) raczej nie był przeze mnie używany, wolałem po prostu wybrać narzędzie 'gumka’ z okna programu.

Zdjęcie przedstawia piórko tabletu wacom i opis jego podstawowych funkcji i przycisków
Opis przycisków piórka tabletu

Jak widać tablet posiada bardzo wiele przycisków, z odpowiednim skonfigurowaniem możemy z powodzeniem podczas rysowania używać tylko i wyłącznie tabletu bez wsparcia myszy i klawiatury. Chociaż z moich osobistych doświadczeń to i tak czasem wolałem wciskać skróty i klawisze z klawiatury.

Ustawienia tabletu – czyli co i gdzie możemy zmienić ?

Zaraz po restarcie komputera zauważymy, że na pasku uruchomiła nam się nowo zainstalowana aplikacja Wacoom Desktop Center (w przypadku gdyby się nie uruchomiła to to wyszukujemy 'wacoom’ w wyszukiwarce pików windowsa lub otwieramy za pomocą ikonki  turkusowej ikonki 'W’ w dolnym prawym rogu)

Po otwarciu zobaczymy poniższy widok. Mamy tutaj kilka opcji: możemy zrobić kopię zapasową naszych ustawień tablet, sprawdzić dostępne aktualizacje, przejść do sklepu.

zdjęcie przedstawia ekran główny wacom desktop center
Ekran główny wacom desktop center

Możemy tutaj też zobaczyć po lewej stronie stan naładowania. Tablet posiada własną baterię i musi być ładowany, stan naładowania wyświetla się również w dolnym lewym rogu ekranu pulpitu. Ładowanie odbywa się za pomocą kabla USB, po naładowaniu tabletu można używać go bezprzewodowo.

Dalszą część wpisu na temat konfiguracji tabletu polecam przejrzeć, ale bez dokładnego wczytywania się jeżeli jest to twój pierwszy tablet graficzny.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest tam dużo ustawień które będą dla Ciebie niejasne i zwyczajnie niepotrzebne na samym początku a mogą tylko cię zdezorientować i przytłoczyć. Tablet ma wszystkie ustawienia już skonfigurowane po instalacji sterowników. Osobiście polecam tylko rzucić okiem zapoznać się z opcjami konfiguracji tabletu, tak tylko żeby wiedzieć w przyszłości co możemy zmienić i gdzie żeby lepiej przystosować urządzenie do twoich własnych preferencji.

Z mojego własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie ruszałem ustawień tabletu przez kilkanaście pierwszych miesięcy. Po prostu korzystałem z domyślnych a potem gdy nauczyłem się obsługi Photoshopa, znałem już potrzebne opcje, skróty których często używam i potrzebuję to wtedy zmieniłem parę przycisków w opcjach.

Klikając na „moje urządzenia” otwieramy poniższy widok, z poziomu którego możemy otworzyć okno konkretniejszych ustawień tabletu.

zdjęcie przedstawia ekran wacom desktop center oraz strzałkę, która pokazuję jak możemy przejść do ekranu ustawień tabletu
Jak przejść do ustawień tabletu ?

Po kliknięciu „Wyświetl lub zmień preferencje tabletu” zobaczymy poniższy widok, w którym mamy już więcej interesujących opcji

zdjęcie przedstawia ustawienia tabletu wacom w jego podstawowej wersji
Ustawienia tabletu – podstawowy widok

Kliknięcie każdej z nich otwiera to samo okno (Właściwości tabletu Wacom) tylko z inną aktywną zakładką tak jak wskazuje strzałka na obrazku poniżej.

zdjęcie przedstawia szczegółowy ekran ustawień tabletu wacom
Ustawienia tabletu – szczegółówe

Zajmiemy się opisaniem po prostu okna po prawej stronie czyli „Właściwości tabletu wacom”

Zdjęcie przedstawia opis wszystkich zakładek ekranu właściwości tabletu wacom
Ustawienia tabletu wacom – zakładki
 1. Tutaj możesz po proste wybrać jeden z twoich zainstalowanych tabletów (jeżeli masz więcej niż jeden) który chcesz konfigurować
 2. Ustawienia gestów – tablet posiada możliwość wykonywania na na nim gestów ręką, które mogą ułatwić obsługę komputera za pomocą samego tabletu.  Jak wspominałem mam tą opcje stale wyłączoną aby uniknąć wykonywania przypadkowych gestów. Zazwyczaj gdy rysuje moja klawiatura znajduje się przed tabletem i gdy chce do niej sięgnąć jedną dłonią by wykonać jakąś kombinację klawiszy albo żeby wpisać wartość liczbową to przypadkiem wykonywałem nieumyślnie jakiś gest na powierzchni roboczej.
  Zdjęcie przedstawia ustawienia gestów tabletu
  Ustawienia tabletu – gesty

  Jak widać możemy tutaj ustawić parę różnych gestów do np: przełączania okien, chowania pasków itp. Do każdego testu mamy wizualizację graficzną jak ją wykonać + możemy skonfigurować szybkość wykonywania opcji

 3. Ustawienia piórka – tutaj możemy dostosować czułość nachylenia czy nacisk końcówki piórka lub gumki, raczej nie ma co ruszać bo domyślne ustawienia się dobre. Inna sprawa z konfiguracja przycisków piórka możemy zmienić domyślnie przypisany prawy przycisk myszy i dwukrotnie kliknięcie na dowolnie inny klawisz lub kombinacje klawiszy (np: ustawić tutaj próbnik kolorów)

  zdjęcie przedstawia ekran ustawień piórka tabletu
  Ustawienia tabletu – piórko
 4. Aplikacja – Wszystkie powyższe parametry możemy ustawiać pod konkretną aplikację, domyślnie wybrane jest „Wszystkie”. (Dodać inną możemy przy pomocy przycisku 'plusa’ po prawej stronie. Bardzo przydatna funkcjonalność gdy korzystamy z kilku programów. Często zdarza się sytuacja że w dwóch programach graficznych mamy te same funkcjonalności ale przypisane pod trochę inne klawisze.
 5. Funkcje – Tutaj może konfigurować ustawienia przycisków tabletu oraz pierścienia dotykowego. Jak widać na poniższym zdjęciu pod każdy przycisk możemy przypisać ogromną ilość różnych akcji. Jeżeli chodzi o ustawienia przycisków to grunt żebyśmy mieli w wygodnym miejscu akcję cofnij (czyli tak jak jest początkowa skonfigurowana) oraz przycisk ustawienia żebyśmy mogli szybko podejrzeć przypisane przyciski. Do do reszty, można je raczej zmienić choć jak wspominałem ilość dostępnych akcji może na początku tylko przytłoczyć
  Zdjęcie przedstawienia ekran ustawień tabletu i jego przycisków funkcyjnych
  Ustawienia tabletu – przyciski funkcyjne

  W ustawieniach pierścienia dotykowego można trochę zmniejszyć szybko przewijania, gdyż jest on bardzo czuły i dla mnie jest totalnie nieużywalny w przypadku przewijania warstw.

  zdjęcie przedstawianie ekran ustawień tabletu z aktywną zakładką pierścienia dotykowego
  Ustawienia tabletu – pierścień dotykowy

I to już wszystkie opisane okna w bardzo skrótowej formie, jak wspominałem ilość dostępnych akcji może na początku przytłoczyć i lepiej przy nich nie spędzać zbyt wiele czasu. Potrzebne skróty, funkcje najlepiej poznamy w miarę używania tabletu i odpowiedniego programu a domyślna konfiguracja tabletu po instalacji sterowników jest całkiem dobra.