• Czym są warstwy w photoshopie i po co je używać?
 • Jak dodawać i usuwać warstwy?
 • Ukrywanie i krycie warstw
 • Grupowanie warstw
 • Zaznaczanie i przesuwanie warstw
 • Filtrowanie warstw
 • Blokowanie warstw

Czym są warstwy?

Tłumacząc czym są warstwy w photoshopie zawsze używam analogii do rzeczywistej kartki papieru. Wyobraź sobie zwykły rysunek na kartce A4 na którym każdy element jak postać, drzewa, droga, niebo są osobno kartkami nałożonymi na siebie. Nie widać tego w żaden sposób, ale możesz malować na każdej z nich nie martwiąc się o pozostałe kartki.

Jeżeli nagle wylejesz farbę na postać, to w żaden sposób nie zepsujesz drzew ani drogi. Jeżeli zechcesz eksperymentować to zawsze możesz „skserować” kartkę z drzewami i spróbować jedne namalować jako wiosenne, a drugie jako jesienno-pomarańczowe a trzecie jako pokryte śniegiem. I możesz wszystkie te kartki chować, podmieniać w dowolnym momencie. A jeżeli stwierdzisz, że wolałbyś w tle miasto to dodajesz nową kartkę i możesz malować nie obawiając się, bo zawsze możesz wrócić do poprzedniego stanu. Możesz nawet zmieniać przeźroczystość danej kartki albo nawet to w jaki sposób będzie ona nakładać się na kartki poniżej. Przykładowo możesz stworzyć fioletową kartkę, która wstawisz na sam wierzch i sprawisz, że wszystkie strony pod spodem nabiorą lekkich odcieni fioletu.

Jeżeli chcesz zobaczyć jakie możliwości dają warstwy w kolorowaniu . Sprawdź wpis Jak kolorować w photoshopie?

Wszystkie te i jeszcze wiele innych rzeczy możesz wykorzystywać przy pomocy warstw w photoshopie. Jak widać, dają one ogromne możliwości tworzenia, niestety ten ogrom bywa na początku też bardzo przytłaczający. Potrzeba trochę czasu, trochę ćwiczeń i sporo prób i błędów by nauczyć się wykorzystywać ich zalety.

Podstawowe operacje

Tworzenie i usuwanie warstw odbywa się z poziomu okna warstw (jeżeli go nie masz, wybierz z górnego paska opcji „Okno->Warstwy”). W dolnym prawym rogu okna widoczne są dwie ikonki, jedna odpowiada za usunięcie warstwy a druga za utworzenie nowej.

Ikony dodawania i usuwania warstw
Dodawanie warstw

Nowo utworzona warstwa zawsze pojawia się u góry panelu warstw. Chyba, że masz zaznaczoną jakaś grupę warstw, wtedy pojawia się na samej górze tej grupy.

Dodawanie warstw w photoshopie

Usuwanie warstw

Pozbywać się warstw możemy na trzy sposoby:

 1. Klikając w ikonkę kosza.
 2. Klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając opcje „Usuń warstwę”.
 3. Wciskając klawisz backspace.

Jeżeli chcemy usunąć więcej niż jedną warstwę, możemy zaznaczać je z wciśniętym (shiftem) lub (altem) [cmd na MacOS].

Usuwanie warstw

Wyłączanie widoczności warstwy

Przy każdej warstwie możemy zobaczyć ikonkę oka, która odpowiada za włączenie i wyłączenie widoczności warstwy. Klikając w nią warstwa po prostu przestaje być widoczna.

Wyłączanie widoczności i zmiana krycia warstwy

Krycie warstwy

W górnym prawym rogu okna warstw mamy też opcję „krycie” wraz z wartością procentową. Określa ona stopień przeźroczystości warstwy. Przy wartości 0% warstwa jest kompletnie nie widoczna tak jakbyśmy kliknęli ikonkę oka.

Wyłączanie widoczności i zmiana wartości krycia warstwy

Po co używać krycia i wyłączania widoczności?

Wyłączanie widoczności, używamy najczęściej po to żeby sprawdzić jak wyglądałaby nasza praca bez danej warstwy. Albo w sytuacji, w której chcemy rysować pod daną warstwą i nie chcemy aby warstwa wyżej nam zasłaniała.
Natomiast zmiany krycia używa się do tego aby nasza warstwa była nadal widoczna, ale przeźroczysta. Możemy to wykorzystać, abo stworzyć efekt przenikania albo osłabić wyrazistość warstwy. Przykładowo przy rysowaniu padającego śniegu, często zmniejszam krycie gdy narysuje zbyt wyraziste płatki śniegu.

Praktyczne zastosowanie krycia warstw

Grupowanie warstw

Warstwy możemy zgrupować w folder w okienku warstw. Aby zgrupować warstwy, musimy zaznaczyć je zaznaczyć przytrzymując klawisz (shift) lub (altem) [cmd na MacOS].. Następnie klikamy ikonkę folderu z dolnego prawego rogu lub wybieramy odpowiednia opcję z menu prawego przycisku myszy.

Ikona grupowanie warstw

Jeżeli nie zaznaczymy żadnej warstwy to klikając w ikonkę po prostu utworzymy pusty folder warstw do którego możemy przenieść inne warstwy.

Grupowanie warstw

Po co grupować warstwy?

 1. Żeby utrzymać porządek i lepszą organizacje w okienku warstw. Jeżeli rysujemy wiele podobnych lub wspólnych elementów, przykładowo drzewa składające się na las. I zależy nam aby każde drzewo było osobną warstwą to wtedy dobrze byłoby je zgrupować aby nie zaśmiecały nam okienka.
 2. Na grupie warstw możemy wykonywać prawie te same operacje co na pojedynczej warstwie. Przykładowo, możemy zmienić krycie grupie warstw zamiast każdej pojedynczej warstwie wewnątrz grupy. Co oszczędza trochę czasu.

Zaznaczanie i przesuwanie warstw

Warstwy możemy oczywiście przesuwać i zaznaczać na okienku warstw, po prostu klikając w pole warstwy i przeciągając nią. W ten sposób możemy przykrywać warstwy sobą nawzajem.

Przeciąganie warstw na okienku

Możemy też przesuwać zawartość warstw za pomocą narzędzia „Przesuwanie” (skrót klawisz v). Najpierw zaznaczamy warstwę lub warstwy a następnie w obszarze roboczym możemy przesuwać ich zawartość.

Narzędzie przesuwania warstw

Narzędzie przesuwania ma dostępne kilka wariantów działa:

1. Brak auto-zaznaczania
Domyślne ustawienie narzędzia 'przesuwanie’

Pierwszy domyślny widoczny na screenie poniżej. Pozwala na przesuwanie elementów warstwy, którą zaznaczyliśmy na okienku warstw (jeżeli nie zaznaczymy żadnej warstwy, otrzymamy komunikat z błędem).

W przypadku tej opcji, obojętne gdzie klikniemy w ramach obszaru roboczego, zawsze będziemy przesuwać tylko zaznaczoną warstwę.

Domyślne ustawienia przesuwania
2. Auto-zaznaczanie grup
Włączone auto-zaznaczanie grup

Po zaznaczeniu checkboxa „auto-zaznaczanie”, kliknięcie w jakikolwiek miejsce na obszarze roboczym spowoduje zaznaczenie grupy warstw do której należy kliknięty obszar.

W tym przypadku nie ma znaczenia co zaznaczyliśmy na okienku warstw. Zaznaczenie na okienku zmienia się w zależności od miejsca w które kliknęliśmy.

Przesuwanie z włączonym auto-zaznaczaniem grup
3. Auto-zaznaczanie warstw
Włączone auto-zaznaczenie warstw

Po wybraniu auto-zaznaczania warstw, kliknięcie w jakikolwiek miejsce na obszarze roboczym spowoduje zaznaczenie warstwy do której należy ten fragment obszar na okienku warstw.

W tej konfiguracji, nie ma znaczenia czy warstwa znajduje się w grupie. Jeżeli jest to grupa to zostanie automatycznie rozwinięta na okienku. Jeżeli chcę tak jak na przykładzie poniżej, zaznaczyć warstwę z tatuażami, klikam to po prostu w narysowane tatuaże.

Przesuwanie z włączonym auto-zaznaczaniem warstw
Jak i kiedy używać przesuwania i zaznaczenia warstw?

Domyślnego trybu czyli braku auto-zaznaczenia najlepiej używać gdy pracujemy nad jedną konkretną warstwę. W takiej sytuacji mamy pewność, że przypadkiem nie zmienimy warstwy, klikając o kilka pikseli dalej.

Tryby auto-zaznaczenia najlepiej używać gdy chcemy znaleźć konkretną warstwę lub grupę a nie wiemy gdzie ona znajduję się w oknie warstw. Dodatkowo auto-zaznaczania są bardzo wygodne gdy potrzebujemy poprzesuwać wiele różnych elementów na warstwach. Przykładowo podczas zmiany kompozycji albo przy projektowanie plakatu lub strony internetowej.

Filtrowanie i wyszukiwanie warstw

W okienku warstw mamy również dostępne możliwości filtrowania oraz wyszukiwania warstw.

Ikonki filtrowania okienka warstw

Filtrowanie działa po kliknięciu w ikonki. Po kliknięciu na jednej z nich, na naszej liście warstw będą widoczne tylko warstwy z kształtami, tekstami, pikselami i tak dalej. Oprócz tego, możemy też zmienić filtrowanie na wyszukiwanie po nazwie, lub wyszukiwanie po typie warstwy lub nawet kolorze.

Blokowanie warstw

Mamy też możliwość zablokowanie warstwy za pomocą ikonek znajdujących się przy słowie „zablokuj”. Blokowanie (oznaczone kłódką) oznacza, że nie możemy wykonywać żadnej akcji na zablokowanej warstwie poza wyłączeniem widoczności.

Kłódka oznaczająca zablokowanie warstwy

Warstwę możemy całkowicie zablokować klikając ikonkę kłódki lub zablokować pojedynczy rodzaj akcji jak na przykład przesuwanie, rysowanie (odpowiednio ikonki strzałek i pędzla)

Zablokowana warstwa i próby rysowania po niej
Warstwy w photoshopie – co dalej?

W kolejnym wpisie opisze moje różne wskazówki co do tego jak wydajnie pracować na warstwach i jak unikać błędów. Oraz opisze kolejne bardziej zaawansowane funkcjonalności takie jak maski, style warstwy czy opcje mieszania.